2015 Race Results

2015 Great Peconic Race Short Course Results
OC-1 Short Course
Place Name Bib No Age Gender Total Time Pace
1 CHRISTOPHER CHIN 125 34 M 0:40:22 8.92MPH
2 KEVIN WONG 114 23 M 0:42:39 8.44MPH
3 AMANDA LI 111 29 F 0:42:51 8.40MPH
4 MEGAN PFEIFFER 110 27 F 0:45:48 7.86MPH
Prone All Short Course
Place Name Bib No Age Gender Total Time Pace
1 FERGUS SLOAN 57 44 M 1:16:45 4.69MPH
Sea Kayak Short Course
Place Name Bib No Age Gender Total Time Pace
1 MICHAEL PARKINSON 122 59 M 0:58:58 6.11MPH
2 EDWIN MANGUAL 29 53 M 1:04:56 5.55MPH
3 MARY SCHAFER 27 61 F 1:05:15 5.52MPH
4 PAUL ROBINSON 53 68 M 1:24:14 4.27MPH
5 KATHLEEN KING 33 56 F 1:37:56 3.68MPH
6 JEFF THAYER 69 41 M 1:37:58 3.67MPH
SUP 12’6″ Short Course
Place Name Bib No Age Gender Total Time Pace
1 CRAIG STEPNOWSKI 123 41 M 1:08:00 5.29MPH
2 JENNIFER PLACE 130 41 F 1:11:15 5.05MPH
3 KAREN MCGLADE 108 47 F 1:12:54 4.94MPH
4 ALEXA SUESS 46 21 F 1:15:16 4.78MPH
5 JESSICA OSBORNE 61 31 F 1:19:24 4.53MPH
6 LIZ JOYCE 127 48 F 1:21:01 4.44MPH
7 JACKSON RUNG-WILE 120 13 M 1:23:26 4.31MPH
8 DIANNE LEVERRIER 128 43 F 1:24:38 4.25MPH
9 TIM MOREY 67 64 M 1:31:29 3.94MPH
10 GAIL KOTOWSKI 42 65 F 1:38:11 3.67MPH
11 KATHERINE MALLOY 72 36 F 1:38:18 3.66MPH
12 CARRIE SHAPIRO 56 57 F 1:44:44 3.44MPH
13 KIM NALEPINSKI 64 45 F 1:45:12 3.42MPH
14 LAURA MANNES 138 53 F 1:58:41 3.03MPH
15 JAMES CUMMINGS 136 53 M 1:59:09 3.02MPH
Surfski Single Short Course
Place Name Bib No Age Gender Total Time Pace
1 LINDA MCCARTHY 49 56 F 1:08:41 5.24MPH
SUP 14′ Short Course
Place Name Bib No Age Gender Total Time Pace
1 ANDREW KAPLAN 52 40 M 1:09:52 5.15MPH
2 KEVIN METKIFF 119 34 M 1:12:00 5.00MPH
3 CHRIS DOWLING 38 45 M 1:23:27 4.31MPH
4 WILLIAM BALDWIN 7 52 M 1:59:11 3.02MPH

2015 Great Peconic Race Long Course Results
Stand Up Paddleboards 12’6”
Place Name Bib No Age Gender Total Time Pace
1 STEPHANIE SHIDELER 43 40 F 4:17:53 4.42MPH
2 VERONICA RIBOT-CANALES 76 53 F 4:23:05 4.33MPH
3 MARY SCHEERER 34 56 F 4:24:25 4.31MPH
4 KIM REILLY 23 51 F 4:38:46 4.09MPH
5 MICHAEL PAINTER 75 30 M 4:48:38 3.95MPH
6 VICKY LOWE 137 48 F 4:57:39 3.83MPH
7 MARK PREECE 118 58 M 5:02:30 3.77MPH
8 BRUCE RUIZ 8 41 M 5:06:04 3.72MPH
9 SHARI HYMES 80 53 F 5:20:25 3.56MPH
10 JOSETTE LATA 94 45 F 5:21:14 3.55MPH
11 YUVAL LAVY 62 38 M 5:29:37 3.46MPH
12 ERNIE ALVAREZ 145 52 M 5:55:45 3.20MPH
Stand Up Paddleboards 14′
Place Name Bib No Age Gender Total Time Pace
1 TERRY KENT 74 52 M 3:49:36 4.97MPH
2 RICK DREW 98 54 M 4:02:43 4.70MPH
3 LARS SVANBERG 140 53 M 4:03:42 4.68MPH
4 KEN BOYLE 142 36 M 4:13:17 4.50MPH
5 JAMES PRESTON 83 33 M 4:16:28 4.45MPH
6 KEVIN WOODIN 28 36 M 4:17:23 4.43MPH
7 ALEXANDER JACKSON 44 49 M 4:25:26 4.30MPH
8 ALEX BLUEDORN 93 29 M 4:33:08 4.17MPH
9 PHILIP KATZ 115 56 M 4:34:45 4.15MPH
10 BEN SMITH 144 40 M 4:42:28 4.04MPH
11 EDMONDS BAFFORD 24 45 M 4:43:39 4.02MPH
12 LOM SOOKUS 139 51 M 4:46:51 3.97MPH
13 CROMWELL COULSON 45 49 M 4:51:17 3.91MPH
14 KEITH ATTISANO 37 39 M 4:57:15 3.84MPH
15 MIKE NAVARRA 1 51 M 5:00:29 3.79MPH
16 BIDDLE DUKE 117 52 M 5:01:19 3.78MPH
17 ORION MIMS 146 19 M 5:03:33 3.76MPH
18 TIM WOOD 82 42 M 5:04:05 3.75MPH
19 JOHN SHAKA 135 51 M 5:06:03 3.72MPH
20 CHRIS CZARTOSIESKI 84 32 M 5:18:41 3.58MPH
21 ANDREW LANES 41 55 M 5:20:43 3.55MPH
22 DAVID GATZ 121 53 M 5:30:15 3.45MPH
23 ROBERT CARPENTER 11 33 M 5:31:27 3.44MPH
24 SHAWNA MACNAMARA 3 40 F 5:42:55 3.32MPH
25 EDWIN DOWLING 85 40 M 5:50:34 3.25MPH
26 JOHN JUDGE 30 43 M 5:52:51 3.23MPH
27 ROXANE ROBINSON 36 58 F 5:58:10 3.18MPH
28 ABBEY SANGMEISTER 112 34 F 6:03:11 3.14MPH
29 BILL PETERS 31 50 M 6:03:14 3.14MPH
30 SANDRA DOWD 10 43 F 6:10:33 3.08MPH
31 MAUREEN ROEBER 103 49 F 6:13:10 3.05MPH
32 ANN WELKER 105 52 F 6:13:40 3.05MPH
33 TIMOTHY REISTETTER 141 35 M 6:34:30 2.89MPH
34 JAMES MEEHAN 12 39 M 6:34:30 2.89MPH
DQ CAMILLE SPLAIN 143 39 F 5:55:34 3.21MPH
Surfski Single
Place Name Bib No Age Gender Total Time Pace
1 AUSTIN KIEFFER 97 26 M 2:26:31 7.78MPH
2 JESSE LISHCHUK 60 20 M 2:34:31 7.38MPH
3 JAN LUPINSKI 40 48 M 2:41:07 7.08MPH
4 GREG LESHER 59 48 M 2:41:11 7.07MPH
5 JIM HOFFMAN 87 56 M 2:54:52 6.52MPH
6 TIMOTHY DWYER 47 55 M 2:56:30 6.46MPH
7 BOB CAPELLINI 16 64 M 3:10:53 5.97MPH
8 MARY BETH GANGLOFF 88 47 F 3:33:55 5.33MPH
9 PETER MCCARTHY 55 57 M 3:37:48 5.23MPH
10 JIM KOWALSKI 15 55 M 3:38:00 5.23MPH
11 SINCLAIR IM 101 45 M 4:38:14 4.10MPH
12 DONALD D’AMATO 2 72 M 4:38:20 4.11MPH
OC-1
Place Name Bib No Age Gender Total Time Pace
1 BOGDAN KORDULSKI 92 46 M 3:26:53 5.51MPH
2 TONY SOUOKHASEUM 77 45 M 3:40:54 5.16MPH
3 CURTIS PARKER 32 59 M 3:54:46 4.86MPH
4 RAY YUEN 131 53 M 4:14:16 4.48MPH
5 JOHN ZEIGLER 6 65 M 4:24:24 4.31MPH
Open
Place Name Bib No Age Gender Total Time Pace
1 BEN BOOTH 99 38 M 2:51:12 6.66MPH
2 PAUL PUGLIESE 73 63 M 3:18:41 5.74MPH
3 DENNIS LOEBS 116 53 M 3:28:00 5.48MPH
4 SINEAD FITZGIBBON 106 45 F 3:30:18 5.42MPH
5 ALICE DEUPREE 66 59 F 4:32:36 4.18MPH
6 JENNIFER GATZ 109 44 F 4:56:08 3.85MPH
Sea Kayak
Place Name Bib No Age Gender Total Time Pace
1 ROGER GOCKING 39 71 M 3:21:26 5.66MPH
2 JAMES PERRY 126 42 M 3:35:13 5.30MPH
3 LARRY COSTANTINO 104 59 M 3:41:52 5.14MPH
4 LEO PALUMBO 63 55 M 3:57:54 4.79MPH
5 RON HERRMANN 81 53 M 4:04:03 4.67MPH
6 HOWARD BERGESEN 25 70 M 4:21:13 4.36MPH
7 ANTHONY RUBANO 102 48 M 4:23:07 4.33MPH
8 ANTHONY TRAMONTANO 48 44 M 4:27:18 4.27MPH
9 PINO DADDI 100 45 M 4:29:50 4.23MPH
10 COLIN MULLEN 13 59 M 4:47:17 3.97MPH
11 ELIA ALONSO 70 43 F 4:51:16 3.91MPH
12 DAVID HOFFMAN 4 55 M 5:09:29 3.68MPH
13 DAVID ROBBINS 71 58 M 5:09:39 3.68MPH
14 LYNNE BASILEO 50 62 F 5:10:13 3.67MPH
15 ALFRED BALDWIN 86 57 M 5:15:30 3.61MPH
16 JOSE FERNANDEZ 21 59 M 5:44:38 3.31MPH
SUP Unlimited
Place Name Bib No Age Gender Total Time Pace
1 BOB ARNOT 91 67 M 4:07:06 4.61MPH

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt
0
0

Your Cart